Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Operacje zatok przynosowych

W Centrum Medycznym wykonywane są operacje zatok przynosowych, najczęściej endoskopowe (FESS). Wykonywane są w przewlekłych stanach zapalnych z polipami lub bez, torbielach, przerostach, wadach anatomicznych, niektórych guzach itp. Specjalistka otolaryngolog  wykonuje te operacje od połowy lat 90 po szkoleniach w Austrii, Czechach i Polsce. Operacje te poza usunięciem zmian patologicznych, najczęściej polipów i zmian zapalnych w zatokach mają na celu przywrócenie prawidłowej wentylacji i drenażu wszystkich zatok. Są w porównaniu z metodami klasycznymi bardziej precyzyjne, umożliwiają przywrócenie anatomicznych i fizjologicznych cech zatok, jak również sprzyjają prawidłowemu wygojeniu, wiążą się z mniejszym ryzykiem nawrotu polipów lub zmian zapalnych. Endoskop umożliwia wgląd w rejony wcześniej pomijane w czasie operacji laryngologicznych ale też wymaga skupienia i ostrożności w trakcie operacji, tak aby nie naruszyć ważnych okolicznych struktur naczyniowych i nerwowych, oczodołu i przedniego dołu czaszki.

Pacjenci poza standardowym przygotowaniem do operacji w znieczuleniu ogólnym muszą mieć wykonaną przed operacją tomografię komputerową lub magnetyczny rezonans jądrowy zatok przynosowych, które to badania są oceniane zarówno podczas wizyty kwalifikacyjnej jak i tuż przed zabiegiem. 

W przypadku współistnienia skrzywienia przegrody nosa i zmian w zatokach przynosowych można podczas tego samego znieczulenia wykonać oba zabiegi (septoplastykę i FESS), szczególnie, jeżeli charakter skrzywienia przegrody utrudnia wgląd w okolicę zatok sitowych. 

Po operacji  nos jest wyłożony setonami, które utrzymuje się do 2 dni, zaś sama okolica operowana rozpuszczalnym opatrunkiem. Pacjent w tym czasie oddycha przez otwarte usta. Szczególnie ważne jest dalsze leczenie zachowawcze po wykonanej operacji, szczególnie u pacjentów z polipami nosa, tak aby zmniejszyć ryzyko nawrotów.

Izolowane torbiele retencyjne lub polipy zatok szczękowych można usunąć w znieczuleniu miejscowym z analgosedacją i wówczas pacjent po kilku godzinach może opuścić szpital.

Niekiedy wykonywane są również operacje klasyczne zatok szczękowych, przy zmianach, których nie można skutecznie usunąć drogą endoskopową lub w przypadku przetok po usuniętym zębie szczęki. Operacje zamknięcia przetoki zębopochodnej wykonywane są przez chirurga stomatologicznego we współpracy z otolaryngologiem. Usunięte zmiany patologiczne są rutynowo przesyłane do badania histopatologicznego.