Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Plastyki powiek i brwi

Celem zabiegu jest korekcja wyglądu i usunięcie ewidentnych oznak starzenia się jak zmarszczki oraz nadmiaru skóry i tzw. woreczków tłuszczowych w zakresie powiek. Efekt końcowy zależy nie tylko od ustaleń co do oczekiwanego wyniku, fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego gojenia rany, budowy tkanek tworzących struktury zewnętrzne, jak i rusztowanie kostne, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych itp.

Zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym z aplikacją środka uspakajającego lub na życzenie pacjenta w znieczuleniu ogólnym. Cięcia operacyjne zlokalizowane są w naturalnych załamaniach powiek lub w obrębie skóry owłosionej głowy i po kilku tygodniach są niewidoczne. Zabieg trwa od jednej do trzech godzin, polega w zależności od zakresu, na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej w tzw. woreczkach, plastyce kącika zewnętrznego oka oraz usunięciu nadmiaru skóry i mięśni powiek. W wybranych przypadkach wykonuje się jednocześnie korekcję ustawienia brwi oraz korekcje zmarszczek w okolicy gładyszki tj. okolicy międzybrwiowej. Pacjenci pozostają w klinice jedną lub dwie doby po zabiegu, gdzie wykonujemy pierwsze opatrunki, udzielamy instrukcje i zalecenia  co do okresu pooperacyjnego. Szwy usuwa się 5 do 7-miu dni po zabiegu, obrzęk pooperacyjny jest przejściową reakcją na zabieg operacyjny ustępuje całkowicie po kilku do kilkunastu dni po zabiegu. Blizny pooperacyjne po kilku tygodniach stają się niewidoczne. Obrzęk pooperacyjny i blizny mają różną dynamikę gojenia i są reakcją na zabieg operacyjny, dlatego nawet jeśli można określić prawidłowe gojenie w okresie pooperacyjnym, mogą wystąpić odstępstwa od przyjętych norm. Należy o nie pytać w czasie konsultacji i kwalifikacji do zabiegu.

Kiedy wykonuje się plastykę powiek i brwi?

Brwi tworzą oprawę oczu, a ich delikatnie uniesiona linia je podkreśla. Chirurgiczne podniesienie brwi przyczynia się do zniwelowania wrażenia zmęczonej twarzy. Po tym zabiegu twarz wygląda młodziej i pogodniej. Efekt ten jest długotrwały.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów chirurgicznego odmładzania twarzy jest plastyka powiek. Delikatna skóra wokół oczu najszybciej się starzeje. Plastyka powiek umożliwia poprawienie wyglądu oczu i ich odmłodzenie. Zabieg może dotyczyć powiek górnych i dolnych. Wykonujemy też inne zabiegi estetyczne, jak np. odsysanie tłuszczu.

Najczęściej operujemy powieki górne. To w ich obrębie widoczny jest zazwyczaj nadmiar luźnej skóry. W takich przypadkach plastyka powiek daje wiele korzyści estetycznych. Natomiast wskazaniem do zabiegu plastyki powiek dolnych są najczęściej tak zwane worki pod oczami. Zabieg ten wymaga zaawansowanych umiejętności chirurgicznych. Pewne etapy całego zabiegu mogą być nieprzyjemne w znieczuleniu miejscowym.

Kandydatem do zabiegu plastyki powiek i brwi może być każdy, zarówno mężczyzna, jak i kobieta, którzy mają problemy z zaburzeniami widzenia, spowodowane nadmiarem skóry na powiekach, a ich oczy wyglądają na smutne i zmęczone. Zazwyczaj są to osoby po 35. roku życia. Często problem opadającej powieki jest dziedziczny i może stwarzać problemy już w młodszym wieku.

Niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej oraz bóle głowy, zmęczenie i uczucie ciężkości powiek wywołane ich wiotkością są głównym czynnikiem do przeprowadzenia takiej operacji. Pacjenci chcący usunąć oznaki starzenia się okolic oczu i poprawić oraz odmłodzić swój wygląd także mogą skorzystać z tej formy zabiegów.

Informacje przed zabiegiem

  1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. O ile to konieczne, możesz pobierać zastępczo inne leki.
  2. Przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne i ew. konsultację internistyczną, anestezjologiczną.
  3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, ponieważ palenie podrażnia przewody nosowe, powoduje kaszel i przekrwienia w okolicy operowanej. Rokowania co do gojenia w przypadku palaczy są mniej optymistyczne.
  4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych, o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
  5. Przed zabiegiem należy umyć twarz, używając łagodnego mydła, nie należy kremować twarzy po jej umyciu.
  6. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków i pić płynów. Jeśli zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny i jeść nie później niż 6 godzin przed zabiegiem. Może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje niegazowane, nie należy pić mleka i napojów mlekopodobnych.
  7. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba – wykwalifikowana pielęgniarka – pozostaje z pacjentem przez pierwszą i ew. następne dni po zabiegu.
  8. Wskazane jest, aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
  9. Przynieś ze sobą w zależności od pory roku szalik, ew. chustkę na głowę, czapkę oraz okulary słoneczne, aby je założyć po wyjściu z gabinetu.
  10. Można założyć luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i zakładania (rozpinane z przodu), nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
  11. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności.
  12. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, wskazane jest wpłacenie zaliczki na konto (ok.10% wartości zabiegu).

Po zabiegu

  1. Należy odpoczywać w łóżku z głową na dwóch poduszkach przez pierwsze 24 godziny.
  2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki.
  3. Opatrunki i okłady na powieki będą stosowane i zalecane przez lekarza i personel opiekujący się pacjentem.
  4. Leki należy pobierać zgodnie z zaleceniem, nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
  5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni pełnimy dyżur pod telefonem i w razie potrzeby możemy udzielić pierwszej pomocy. Ważne jest, aby każdy nurtujący Cię problem był przedyskutowany przed zabiegiem operacyjnym.
  6. Możesz się spodziewać:
    - niewielkiego stopnia dolegliwości bólowych, które będą zniesione poprzez środki przeciwbólowe,
    - obrzęku, zasinienia powiek, policzków, szyi, które mogą być najbardziej nasilone na drugi i trzeci dzień po zabiegu,
  7. Zadzwoń do nas pod wskazany numer telefonu, o ile masz:
    - dotkliwy ból nieustępujący po zaleconych lekach,
    - wątpliwości co do stanu opatrunku,
    - każde inne pytania i problemy,
  8. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
    -ogranicz chodzenie do minimum,
    - unikaj wielu odwiedzających,
    - nie schylaj głowy,
    - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku,
    - nie pal papierosów po zabiegu, ponieważ wzmagają kaszel i mogą zwiększać obrzęk w okolicach operowanych.
  9. Nie spożywaj alkoholu przez 10 dni po zabiegu.
  10. Możesz umyć włosy na trzeci dzień po zabiegu, nie licząc dnia zabiegu, pod warunkiem że ktoś Ci w tym pomoże. Nie pochylaj głowy do przodu, trzymaj ją uniesioną i lekki odchyloną ku tyłowi. Do mycia używaj letniej wody i szamponu, do suszenia suszarki z powietrzem o temperaturze pokojowej.
  11. Możesz stosować makijaż pod warunkiem, że nie nakłada się go w okolicach, gdzie są założone szwy.
  12. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
  13. Aby nie przedłużać czasu występowania obrzęku, unikaj długiej ekspozycji słonecznej i cieplnej przez pierwsze trzy tygodnie po zabiegu.
  14. Kontrolne wizyty:
    - pierwsza ok. 5-ciu dni po zabiegu, zmiana opatrunku i usunięcie szwów;
    - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza
    - czas potrzebny na powrót do normalnego życia może wynosić 2 tygodnie

Jeśli masz pytania, otrzymasz na nie odpowiedź.