Centrum Medyczne Suliga - chirurgia plastyczna

Liposukcja infradźwiękowa - modelowanie sylwetki

Celem zabiegu jest chirurgiczne modelowanie sylwetki ciała. Korekcja ma za zadanie wybiórcze usunięcie tkanki tłuszczowej z tych okolic, w których występuje ona w nadmiarze zniekształcającym prawidłowy, akceptowalny wygląd. Efekt zabiegu jest trwały i daje się zaobserwować po kilku tygodniach. W miejscach poddanych liposukcji pozostaje zredukowana liczba komórek tłuszczowych.

Zabieg odsysania tkanki tłuszczowej u pacjentów z nadwagą, otyłością przynosi zmniejszenie określonej liczby kilogramów i obwodu ciała. Po zabiegu w okolicach operowanych powstają przejściowe zasinienia i obrzęki, które są częścią procesu gojenia. Dzięki bieliźnie uciskowej zakładanej na okolice poddane zabiegowi następuje kompresja przestrzeni, z których odciągnięto planowaną ilość tkanki tłuszczowej. Skóra i pozostała część tkanki ulegają procesowi kontrakcji – obkurczenia – dzięki elastyczności włókienek w nich zawartych.

Przed zabiegiem konieczna jest właściwa kwalifikacja do tego rodzaju zabiegu. Im bardziej elastyczna skóra, tym efekt jest bardziej przewidywalny i akceptowany. W przypadkach nadmiernej otyłości redukcja nadmiernych kilogramów wagi zmniejsza obciążenia układu krążenia i zmniejsza duszność oraz poprawia oddychanie. Zabieg taki przeprowadza się w warunkach szpitalnych z niezbędnym monitorowaniem funkcji układu krążenia, oddychania oraz gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu pacjenta. Efekt końcowy zależy od właściwej kwalifikacji pacjenta do zabiegu, fachowości i zręczności manualnych chirurga, ale także od indywidualnych cech pacjenta tj. prawidłowego gojenia rany, cech dziedzicznych, wpływów hormonalnych.

W związku z tym wynik końcowy jest planowany i przewidywany, a nie gwarantowany.

Zabieg operacyjny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, przewodowym, a czasem w znieczuleniu miejscowym. Poprzez kilkumilimetrowe nacięcia skóry wprowadza się sondy. Dzięki odpowiedniej technice operacyjnej, czyli aspiracji tkanki tłuszczowej, uzyskujemy oczekiwane wymodelowanie okolicy ciała. W miejscu nacięć zakładane jest kilka drobnych szewków, usuwanych po ok. 7 dniach. Zaleca się noszenie bielizny uciskowej przez 4 tygodnie (w ciągu dnia i nocy) z przerwami na toaletę ciała, a następnie jeszcze w ciągu dnia przez okres około 4 tygodni.

Zabieg przynosi zauważalną korektę konturów ciała oraz zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Wszystko to uzyskuje się z niewielkich cięć operacyjnych, a w przyszłości – niezauważalnych blizn pooperacyjnych. Powrót do aktywności zawodowej następuje po kilku do kilkunastu dniach, do pełnej aktywności fizycznej – po kilku tygodniach. Przejściowe obrzęki i zdrętwienia okolic operowanych ustępują w okresie 1 do miesięcy. Masaże i właściwa pielęgnacja skóry przyspieszają powrót do normalnego trybu życia.

Kiedy wykonuje się odsysanie tłuszczu?

Coraz więcej osób walczy z otyłością, często z minimalnym skutkiem. Aktywność fizyczna oraz dieta nie zawsze dają oczekiwane efekty. Czasami może to być czynnik genetyczny lub brak motywacji do utrzymania szczupłej sylwetki, zwłaszcza w wieku, gdy przemiana materii staje się wolniejsza.

Odsysanie tłuszczu nie jest zabiegiem odchudzającym, ale modelującym sylwetkę. Jest to sposób na usunięcie opornego tłuszczu, a efekty są widoczne tuż po zabiegu. Jednak dopiero po kilku dniach ciało nabiera oczekiwanych kształtów. Całościową ocenę efektów zabiegu widać po około dwóch miesiącach. Odsysanie komórek tłuszczowych zapewnia trwały efekt wyszczuplenia i wymodelowania danych partii ciała. Jednak zabieg ten wymusza zmianę stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie zdrowego planu odżywiania się i aktywności fizycznej. W przeciwnym przypadku efekt odsysania tłuszczu nie utrzyma się zbyt długo, a sylwetka może się zdeformować. Dlatego do zabiegu odsysania tłuszczu nie kwalifikują się pacjenci, którzy mają problemy z utrzymaniem stałej masy ciała, oraz osoby bardzo otyłe. Odsysanie tłuszczu nie pomoże w zmniejszeniu masy ciała oraz nie wyleczy z otyłości. Jest to przede wszystkim redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej z danych obszarów ciała. Wykonujemy też inne zabiegi dotyczące ciała, w tym powiększanie piersi.

Odsysanie tłuszczu jest znaczną ingerencją w strukturę ciała, więc to zabieg bolesny, dlatego w trakcie podawany jest środek znieczulający.

Informacje przed zabiegiem

  1. Nie zażywaj aspiryny i leków zawierających aspirynę przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem.
  2. Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne i ew. konsultacje internistyczną, anestezjologiczną.
  3. Palacze powinni zredukować palenie do 3-4 papierosów dziennie na trzy dni przed zabiegiem, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z oddychaniem po zabiegu. 
  4. Należy powiadomić lekarza o wszelkich objawach przeziębienia, infekcji lub zmian skórnych, o ile pojawiły się w ciągu trzech tygodni przed zabiegiem.
  5. W dniu zabiegu nie stosować makijażu, nie należy spożywać posiłków. O ile zabieg będzie wykonywany w godzinach wieczornych, można przyjmować płyny do godziny 8 rano. Może to być woda, czarna kawa, herbata z cukrem, soki, napoje niegazowane, nie należy pić mleka i napojów mlecznych.
  6. O ile zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, pacjent powinien przyjść do gabinetu z osobą towarzyszącą, która będzie towarzyszyć mu po wyjściu. Po znieczuleniu ogólnym odpowiednia osoba – wykwalifikowana pielęgniarka – pozostaje z pacjentem przez pierwszą dobę i ew. następne dni po zabiegu.
  7. Wskazane jest, aby pacjentka nie miała menstruacji w dniu zabiegu.
  8. Włóż luźne ubranie, łatwe do zdejmowania i wkładania, nie ubieraj swetra, nie zakładaj butów na wysokim obcasie.
  9. Nie zakładaj biżuterii w dniu zabiegu, ponieważ będzie musiała być zdjęta przed zabiegiem i może być zgubiona w gabinecie. Nie ponosimy za nią odpowiedzialności. 
  10. Koszty zabiegu reguluje się w dniu zabiegu. O ile decyzja na zabieg jest podjęta w trakcie konsultacji wstępnej, pacjent płaci na konto zaliczkę w wysokości 10% kosztów.

Po zabiegu

  1. Po zabiegu należy ograniczyć ruchy w ramionach do minimum. W razie dolegliwości bólowych będą podawane leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
  2. W dniu zabiegu czynności fizjologiczne należy załatwiać w łóżku, w pierwszym dniu po zabiegu można pójść  do łazienki. 
  3. Nie zażywać aspiryny w żadnej postaci przez dwa tygodnie po zabiegu.
  4. W pierwszej dobie po zabiegu zmiana opatrunku pod kontrolą lekarza następne opatrunki i noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej zgodnie z zaleceniem lekarza.
  5. W trakcie pierwszej doby pooperacyjnej i następnych dni lekarz pełni dyżur pod telefonem i w razie potrzeby może udzielić pierwszej pomocy.
  6. Podczas pierwszego tygodnia po zabiegu:
    - ogranicz chodzenie do minimum
    - unikaj wielu odwiedzających
    - unikaj czynności wymagających znacznego wysiłku
  7. Nie pij alkoholu przez 10 dni po zabiegu.
  8. Unikaj uprawiania sportu i zwiększonej aktywności fizycznej przez 4 tygodnie.
  9. Kontrolne wizyty:
    - pierwsza ok. tydzień po zabiegu, zmiana opatrunku
    - następne w terminie wyznaczonym przez lekarza

O ile masz  pytania, bądź pewien, że otrzymasz na nie odpowiedź. Dobra i fachowa informacja nastawi Cię odpowiednio i co najważniejsze pozytywnie do planowanego zabiegu.